Сверблять куточки очей — причини та лікування
Одне з неприємних відчуттів, яке може створити дискомфорт - це свербіж кутиків очей. При цьому поодинокі випадки не несуть загрозу, оскільки зустрічаються майже у кожної людини. А от коли постійно сверблять очі, то це викликає занепокоєння. Тому необхідно розуміти до чого це може призвести та які наслідки мати.
Свербіж очей також може супроводжуватися набряком, почервонінням та болем як кон'юнктиви, так і області навколо очей. Самостійно позбутися цієї проблеми складно, бо спочатку необхідно визначити причину дискомфорту.
Фахівці офтальмологічного центру UVC мають великий досвід та найсучасніше обладнання для діагностики, тому швидко та безболісно проведуть обстеження та призначать ефективне лікування.
Отже, чому сверблять очі? Є дві причини: неінфекційні та інфекційні.
Неінфекційні причини:
- Алергічна реакція, яка виникає внаслідок дії алергену (пилок рослин, шерсть тварин, побутова хімія, косметика, укуси комах та ін.). При цьому симптоми можуть супроводжуватися ринітом, набряком повік, сльозотечею або почервонінням очей.
- Синдром «сухого ока», який виникає внаслідок нестачі слізної рідини. Таке подразнення очей притаманне людям, які багато часу проводять за книгами, комп’ютерами, ноутбуками або іншими ґаджетами. При синдромі «сухого ока» сверблять і сльозяться очі, також може бути почервоніння, печіння, чутливість до світла, вітру або холоду, відчуття стороннього тіла.
- Потрапляння стороннього тіла. Коли чухається ліве око або тільки праве – це може свідчити про наявність невеликої смітинки. Після видалення стороннього тіла симптоми зникають.
- Зовнішні та хімічні чинники, які негативно впливають на поверхню кон'юнктиви. Це може бути надто сухе повітря, сильний вітер, неповноцінний сон, тривала зорова напруга, випаровування лаків, фарб та інших хімічних реагентів.
- При тривалому користуванні контактними лінзами. Це може бути причиною чому свербить праве око або тільки ліве. Після невеликого відпочинку від лінз такі симптоми зникають.
- Нестача вітамінів. Особливо дефіцит вітаміну А, групи B та цинку негативно позначається на здоров’ї очей.
- Проблеми в органах ШКТ та ендокринній системі. Свербіж у кутиках очей може виникнути при захворюваннях печінки та цукровому діабеті.
Інфекційні причини:
- Кон’юнктивіт – це найпоширеніша причина чому очі червоні та чешуться. Збудником може виступати вірус (такий як герпес та інші) або бактерії (типу стафілокок або стрептокок). Кон’юнктивіт може також супроводжуватися сльозотечею, запаленням, відчуттям ніби ріжуть очі.
- Блефарит – це бактеріальне захворювання повік, інколи збудником є мікроскопічні кліщі. Він прогресує поступово та потребує тривалого лікування. Для цього захворювання характерна опухла повіка одного або обох очей.
- Ячмінь – це запалення, яке виникає навколо сальної залози або цибулини вії, утворюючи капсулу з гноєм. Виникає при потраплянні інфекції в око, в основному золотистого стафілокока. При цьому також спостерігається почервоніння, набряк, больові відчуття у місці запалення.
- Демодекоз – це захворювання, яке вражає шкіру повік та брів. Збудником виступає підшкірний кліщ – демодекс. При демодекозі характерний сильний свербіж повік, інколи може супроводжуватися набряком, лущенням шкіри та склеєнням вій або брів у зоні ураження.
- Дакріоцистит – запалення слізного мішка. Це захворювання може бути у гострій або хронічній формі, набутим або спадковим. Дакріоцистит характеризується свербінням у кутику очей біля перенісся.
З’ясувати чого болять очі при відчутті свербежу зможе тільки лікар-офтальмолог.
В офтальмологічному центрі UVC є все необхідне сучасне обладнання, яке використовують для швидкого та якісного огляду. Для встановлення правильного діагнозу та підбору коректного лікування потрібно провести ряд діагностичних обстежень.
Для початку працівники центру збирають анамнез про симптоми, які привели пацієнта до UVC. Потім за допомогою системи ZEISS Visuphor і Visusreen перевіряють гостроту зору та проводять рефрактометрію. Наступний етап – це вимірювання внутрішньоочного тиску на найточнішому приладі iCare IC 200. Далі, в залежності від анамнезу та отриманих даних, наші спеціалісти проводять відповідне апаратне обстеження – кератопографію, УЗД, перевірку синдрому сухого ока. Потім офтальмолог оглядає пацієнта за щілинною лампою.
Лише після цих обстежень лікар зможе встановити діагноз та призначити ефективне лікування. Тому важливо своєчасно звернутися за допомогою до фахівців, адже такі обстеження провести в домашніх умовах неможливо. А втрачений час працює проти пацієнта посилюючи симптоми та збільшуючи вартість лікування.
Отже, від чого залежить ефективність лікування - від своєчасного звернення за допомогою до офтальмолога.
Методи лікування
В залежності від причини захворювання призначається відповідне лікування:
- антибактеріальні очні краплі або мазі – при блефариті та бактеріальному кон'юнктивіті,
- противірусні засоби – при вірусних захворюваннях очей,
- антисептичні препарати – при демодекозах,
- антигістамінні препарати - при алергічних проявах,
- амбулаторне лікування у стінах медичного закладу – при гострих запальних процесах та демодекозах,
- зволожувальні краплі – при синдромі «сухого ока»,
- дотримання правил користування контактними лінзами,
- зміна умов перебування пацієнта вдома чи на роботі, а також зміна способу життя та харчування.
Профілактика та рекомендації
Найефективніша профілактика всіх захворювань, які викликають свербіж очей – це тримати руки в чистоті та не чіпати очі, якщо руки брудні.
Навіть після усунення причини дискомфорту, потрібно проводити профілактичні засоби, щоб уникнути повторного прояву проблеми. Оскільки постійно тримати руки в чистоті вкрай важко, а гігієна очей важлива, офтальмологи радять:
- проводити щоденну гігієну очей, при цьому обов’язково мати окремий чистий рушник для обличчя;
- користуватися якісною декоративною косметикою та засобами по догляду за обличчям;
- обмежити зорові навантаження, регулярно проводити гімнастику очей при роботі за комп'ютером, ноутбуком чи планшетом;
- не нехтувати правилами користування контактними лінзами, вчасно знімати їх та робити відпочинок від них;
- якщо чухаються очі від дії алергенів, то необхідно визначити його та обмежити з ним контакт.
Окрім профілактики лікарі рекомендують дотримуватися загальних правил з охорони здоров'я очей:
- зволожувати повітря у приміщеннях, де надто сухо;
- користуватися захисними окулярами при роботі з хімічними речовинами, у вітряну погоду та при роботі на відкритому повітрі;
- дотримуватися здорового способу життя;
- раціональне харчування з великим вмістом вітамінів А, В С, Е та цинку, а також Омега-3 і лютеїн. Такі продукти як лосось, тунець або інша риба, зелень, бобові, горіхи та фрукти, помідори, перець, кукурудза, морква, лимони, банани, яловичина, молочні продукти повинні бути постійно на столі;
- повноцінно відпочивати та дотримуватися режиму сну;
- проводити достатньо часу на свіжому повітрі;
- своєчасно проводити профілактичні огляди в лікаря-офтальмолога.
Рекомендовані засоби профілактики зменшують ризики виникнення захворювань очей, які супроводжуються свербежем. А загальні правила з охорони здоров'я допоможуть підтримати здоров’я всього організму.
Симптоми
Часто свербіж очей супроводжується іншими симптомами, рідко проявляючись самостійно. Серед них:
- почервоніння навколо очей,
- набряк повік,
- відчуття, що болить око в куточку,
- сльозотеча,
- почервоніло око,
- відчуття стороннього тіла,
- почервоніння в кутику ока,
- зниження гостроти зору,
- лущення шкіри навколо очей,
- відчуття печіння,
- закисання одного або обох очей.
Навіть складні випадки не лякають наших спеціалістів, адже їхній досвід у поєднанні з сучасними засобами діагностики легко допомагають вирішити будь-яку проблему. Офтальмологічний центр UVC пропонує швидко та безболісно пройти обстеження у комфорті та затишку, щоб визначити чого сверблять чи чого печуть очі.
Оскільки причин свербежу різноманітна, то зазвичай визначити її самостійно вкрай важко. Адже, наприклад, вважаючи, що причиною є зовнішні чинники замість стороннього тіла, може призвести до складних запальних процесів. Тому що будь-яке стороннє тіло подразнює поверхню рогівки тим більше чим довше там знаходиться. У результаті чого буде прогресувати запалення та призведе до більш дорого вартісного лікування. При будь-якому дискомфорті в очах потрібно обов’язково звернутися до кваліфікованого лікаря-офтальмолога.
Найшвидший шлях до одужання – це визначення причини свербежу очей. Тож чекаємо Вас у нашому офтальмологічному центрі UVC.