Що робити, якщо лопнула судина в оці?
Всі органи в людському тілі живляться за допомогою кровоносної системи, очі не є виключенням. Безліч судин підтримує життєдіяльність ока. Тому коли відбувається порушення цілісності кровоносних судин, в оці спостерігаються візуальні зміни або порушуються функціональні здібності.
Коли лопається судина або капіляр в оці утворюється червона пляма. Часто така проблема не несе загрози, окрім зміни зовнішнього вигляду органів зору. Але інколи трапляються випадки, коли крововилив впливає на гостроту зору та може стати причиною повної сліпоти.
На скільки небезпечно тріснула судина в оці може визначити лише лікар-офтальмолог. Адже фахівці офтальмологічного центру UVC перевірять не тільки зовнішні ознаки, а й проведуть ряд необхідних діагностичних обстежень, щоб запобігти небажаним безповоротним наслідкам. Лише після огляду офтальмолог може визначити характер проблеми, причину чому лопнула судина в оці та відповідне лікування.
Що таке лопнута судина в оці?
Оскільки капіляри в оці тоненькі, тому при дії зовнішніх або внутрішніх чинників вони ламаються. Почервоніння в оці внаслідок розриву судини називається субкон'юнктивальним крововиливом. При цьому кров потрапляє між кон’юнктивою та склерою, створюючи неестетичний зовнішній вигляд. Цей крововилив ніякими іншими симптомами не супроводжується і за часту розсмоктується самостійно. Але й існують такі випадки, коли потрібна консультація офтальмолога та ефективне лікування.
Отже, чому лопають судини в очах, основні причини:
Надмірні фізичні навантаження. Велике навантаження на організм сприяє підвищенню артеріального тиску. Це може бути підняття важких предметів, тривале перебування у нахиленому положенні, напруження при запорах, пологах. При цьому кров тисне на стінки судин значно більше чим зазвичай, що призводить до її розриву. Такий крововилив не потребує особливого лікування і проходить самостійно впродовж декількох днів.
Високий артеріальний тиск. Люди, які страждають на це захворювання, мають високий ризик на луснутий капіляр в оці. Високий артеріальний тиск може спровокувати фізичне навантаження, різкий перепад температур, метеорологічні зміни погодних умов, надмірне вживання алкоголю, стрес. При цьому крововилив не несе загрози та проходить самостійно.
Перенапруження зору. Виникає при тривалій роботі за комп’ютером, планшетом або телефоном та при поганому освітленні. Очі надмірно напружуються і виникає спазм очних м’язів, що порушує тонус судин і призводить до їх розриву. Після тривалого відпочинку червоні очі проходять самі.
Різного роду травми голови та очей. Після травми може лопнути одна або декілька судин. Також під час хірургічних операцій на очах може виникнути крововилив в опероване око. При потраплянні стороннього тіла подразнюється рогівка, через це можуть лопнути капіляри в оці. З часом всі ці крововиливи проходять.
Цукровий діабет. Це захворювання може спровокувати діабетичну ретинопатію очей. При цій патології характерне розростання додаткових кровоносних судин та потоншення їхніх стінок. Перепади рівня цукру в крові, стреси або надмірні навантаження можуть спровокувати крововилив у сітківку ока, утворюючи набряк. При цьому спостерігається погіршення зору. Такий крововилив зможе побачити лише лікар-офтальмолог на детальному огляді й потребує відповідного лікування. Несвоєчасне звернення може призвести до безповоротної втрати зору.
Не дотримання правил користування контактними лінзами. Не правильно одягнені лінзи, потрапляння стороннього тіла під час цього процесу, не дотримання правил гігієни або тривале носіння (більше норми) може призвести до того, що лопнув капіляр в оці. Якщо інші симптоми не супроводжують, то такий крововилив пройде самостійно через певний час.
Приймання медикаментів, які розріджують кров протягом тривалого часу. При тривалому прийомі такого виду препаратів, можлива побічна реакція у вигляді лопнутої судини в оці. Після усунення причини крововилив розійдеться самостійно.
Глаукома. При гострих проявах глаукоми можливі крововиливи в одне або обидва ока. На це впливає очний тиск. Різке його підвищення може призвести до почервоніння очей та сильного болю. Від чого може бути високий тиск – від надмірних фізичних навантажень, стресів, гіпертонії, порушення у роботі серцево-судинної системи, запальні захворювання зорової системи, різноманітних травм очей, спадковість.
Інші очні захворювання. Наявність кон’юнктивіту, кератиту або блефариту утворює червоні капіляри в очах. Внаслідок хвороботворних бактерій або вірусів відбуваються запальні процеси на поверхні кон’юнктиви. Ці захворювання супроводжуються відчуттям стороннього тіла в оці, болем, печінням, свербінням, чутливістю до світла. Такі крововиливи потребують консультації лікаря-офтальмолога для визначення причини захворювання та відповідного методу лікування.
Дефіцит вітамінів в організмі людини. Через нестачу вітамінів А і С потоншуються стінки судин, що призводить до їхнього розриву. Наявність такого крововиливу не потребує спеціального лікування і проходить самостійно через певний час.
Капіляр в оці може лопнути не тільки у дорослої людини, а й у дитини. Причиною цього переважно є фізичне навантаження, нестача вітамінів, перенапруження очей, травми, інфекційні або бактеріальні захворювання. Крововилив у дітей не несе такої загрози й за часту проходить самостійно, але звернення до офтальмолога буде не зайвим.
Перша допомога при луснутій судині
Що робити або чого не можна роботи коли лопнула судина в оці? Для початку необхідно зрозуміти чому в очах лопають судини та усунути причину.
При крововиливі не можна:
- торкатися очей брудними руками;
- користуватися контактними лінзами;
- терти очі, щоб не спровокувати збільшення крововиливу;
- користуватися медичними засобами без рекомендацій лікаря;
- промивати очі будь-якими відварами чи розчинами;
- фізичні навантаження.
Якщо спостерігаються червоні судини в оці, то до візиту офтальмолога можна надати таку першу допомогу:
- прикласти холод до того ока, в якому лопнула судина. Як холод можна використати рушник просочений холодною водою, лід загорнутий у тканину або заморожені продукти. Це швидше зупинить крововилив звужуючи капіляри;
- не перенапружувати очі, дати їм відпочити, зменшити користування ґаджетами до мінімуму.
Потрібно пам’ятати, що самолікування може нашкодити здоров’ю!
Будь-які народні засоби можуть спровокувати погіршення зору, якщо проблема саме в очних захворюваннях. Та навіть препарати, які продаються без рецепта, для зволоження очей можуть викликати алергічну реакцію. Тому перед користуванням ними бажано отримати консультацію спеціаліста.
Коли необхідно звернутися до лікаря?
Коли крововилив незначний і пов’язаний з перевтомою, надмірним фізичним навантаженням або високим артеріальним тиском, то через декілька днів він пройде самостійно при умові усунення причини. Якщо через декілька не спостерігається покращення, то краще звернутися за допомогою до лікаря-офтальмолога.
Якщо судина лопнула внаслідок травми голови або очей, то рекомендується найближчим часом звернутися до офтальмолога, щоб переконатися про відсутність прихованих крововиливів або пошкоджень рогівки ока.
Відвідати лікаря необхідно якщо крововилив з будь-якої причини супроводжується додатково такими симптомами як:
- біль в оці,
- сльозотеча,
- погіршення зору,
- туман в очах,
- відчуття стороннього тіла,
- біль у верхній або нижній повіці,
- гематома навколо ока,
- головний біль,
- погіршення загального самопочуття,
- печіння або сухість в очах.
При появі таких симптомів при червоному оці необхідно обов’язково звернутися до лікаря-офтальмолога.
В офтальмологічному центрі UVC можна отримати онлайн консультацію та просто консультацію лікаря при незначному почервонінні очей. При складніших випадках або додаткових симптомах надаємо невідкладну допомогу або повне обстеження зору.
Лікування та профілактика
Після зібраного анамнезу та проведення відповідних діагностичних обстежень наші спеціалісти призначають найбільш ефективне лікування враховуючи причини виникнення почервоніння в оці.
Отже, як лікувати лопнуту судину в оці?
При незначних крововиливах у склеру для швидшого розсмоктування крові лікарі призначають Йодид калію, якщо немає протипоказань до його застосування. Такий метод лікування застосовують при появі почервоніння внаслідок фізичного навантаження, стресах.
При підвищенні артеріального тиску необхідно знизити тиск та створити відпочинок для очей.
А як зняти крововилив в оці? При крововиливі в середину самого ока (сітківку, очницю, склоподібне тіло) лише офтальмолог призначає лікування.
При глаукомі назначають краплі для зниження внутрішньоочного тиску, лазерне лікування або хірургічне втручання. При діабетичній ретинопатії – лазерне лікування та ін’єкції в око.
При кон’юнктивіті, блефариті та кератиті призначають антибактеріальні або противірусні препарати.
Пропонуємо дотримуватися наступних рекомендацій для усунення причини виникнення крововиливів в око:
- обмежити фізичні навантаження, роботу в нахиленому положенні, приміщення з різким перепадом температур та сухим повітрям;
- контролювати артеріальний тиск, особливо гіпертонікам;
- діабетикам - контролювати рівень цукру в крові;
- не користуватися протермінованими, неякісними або необробленими контактними лінзами;
- не торкатися очей брудними руками;
- включити в раціон харчові продукти, які містять багато аскорбінової кислоти та рутин – мандарини, апельсини, болгарський перець, шпинат, салат;
- при роботі за комп’ютером робіть гімнастику очей через кожні 30-40 хвилин та давайте їм просто відпочити;
- дотримуйтеся повноцінного режиму сну;
- при будь-яких простудних захворюваннях потрібно своєчасно розпочати лікування та вживати вітамін С для зміцнення стінок судин;
- користуйтеся захисними окулярами при вітряній погоді;
- при механічній травмі ока потрібно негайно звернутися по допомогу до лікаря.
Будь-яке захворювання краще запобігти, а ніж лікувати.
Послуги офтальмологічного центру UVC
Залежно від причини захворювання в офтальмологічному центрі UVC проводять профілактичне, повне, комплексне обстеження або діагностику синдрому сухого ока. До кожного з цих обстежень обов’язково входить: перевірка гостроти зору, рефрактометрія, вимірювання внутрішньоочного тиску, консультація офтальмолога.
За потреби та рекомендації лікаря додатково проводять периметрію, ультразвукову біомікроскопію, УЗД, огляд очного дна за допомогою лінзи Гольдмана, кератотопографію, оптично-когерентну томографію або ангіографію.
Обираючи офтальмологічний центр UVC наші пацієнти обирають якість, швидкість та комфорт. Адже у нашому центрі найновітніше обладнання, яке дозволяє проводити обстеження результативно та безконтактно. А наші лікарі, маючи великий досвід, підберуть ефективне лікування згідно з діагнозом.
Знаючи причини чому лопають капіляри в очах, передбачити та запобігти цьому стало простіше. За часту незначні крововиливи не супроводжуються ніякими іншими симптомами й можуть проходити самостійно через деякий час. Але бувають і такі випадки, коли всі ці процеси проходять непомітно з поступовим погіршенням зору, що надалі може призвести до серйозних офтальмологічних захворювань. Тому краще при будь-яких крововиливах звертатися за консультацією до офтальмолога.
Для своєчасного виявлення різного роду патологій необхідно регулярно проходити профілактичні обстеження хоча б 1 раз на рік. При наявних очних захворюваннях такі огляди бажано проводити кожні 6 місяців або по індивідуальному графіку узгодженому з лікарем.