Коли робити операцію з видалення катаракти?
У нашому організмі проходять такі вікові зміни, уникнути яких не може ніхто. Такі зміни у кожного відбуваються по-різному та у свій час. Вікові зміни, які відбуваються в очах та сприяють погіршенню зору, викликають захворювання катаракту.
Катаракта – це офтальмологічне захворювання, яке характеризується фізіологічною зміною природної лінзи в середині ока. Цей процес проходить поступово, тому інколи на погіршення зору люди не звертають належної уваги. Коли природна лінза остаточно помутніє, то зір майже повністю втрачається.
Чим більш зрілою буде катаракта, тим важче відновити зір. Адже єдине відновлення зору – це заміна природного кришталика на штучну інтраокулярну лінзу (ІОЛ) хірургічним шляхом. Своєчасно проведена операція допомагає отримати не тільки високий зір, а й більш насичені кольори, чіткість зображення, інколи виправляє астигматизм та допомагає відмовитися від окулярів. При зрілій катаракті операція по заміні кришталика проходить більш складніше, вимагає додаткових коштів та не гарантує високих результатів.
Своєчасне лікування катаракти дозволяє значно покращити якість життя та наповнює його яскравими барвами.
Що таке катаракта?
Катаракта – це помутніння кришталика, який є природною лінзою ока та допомагає фокусувати світло на сітківці. Помутніння кришталика відбувається поступово, тобто світло, яке потрапляє на око, починає менше зосереджуватися на сітківці, а більше розсіюватися, що погіршує якість зображення. Вплив катаракти на зір передбачає не тільки зниження гостроти зору, а й чіткість, сприйняття кольору.
Види катаракти
Є різні види катаракти, основні це:
- первинна та вторинна;
- вроджена та набута.
Первинна катаракта характеризується помутнінням кришталика, а вторинна – з’являється після заміни природної лінзи на інтраокулярну та характеризується помутнінням або утворенням плівки на задній стінці капсули кришталика.
Вроджена катаракта проявляється у дітей та поділяється на:
- ускладнену – супроводжується іншими захворюваннями дитини;
- тотальну (повну) – повне помутніння кришталиків обох очей;
- капсулярну – помутніння передньої або задньої капсули кришталика;
- ядерну – спадкове захворювання, вражає обидва ока;
- полярну – помутніння полюсів кришталика;
- зонулярна – кришталик вражається зонально.
Набута катаракта виникає внаслідок дії внутрішніх та зовнішніх факторів, поділяється на:
- травматичну;
- променеву;
- катаракту внаслідок порушень ендокринної системи;
- вікову.
Вікова катаракта залежно від ступеня зрілості поділяється на:
- початкову – поява перших симптомів захворювання;
- незрілу — починає мутніти центральна частина кришталика, спостерігається погіршення зору;
- зрілу – мутніє весь кришталик, пацієнт бачить тільки світло;
- перезріла – помутнілий кришталик має молочно-білий колір, повна втрата зору.
Причини виникнення захворювання та симптоми, якими проявляється помутніння кришталика, у кожного різні.
Основні причини катаракти:
- травми очей;
- спадковість;
- шкідливі звички;
- тривала дія ультрафіолетового випромінювання;
- несприятливі екологічні умови;
- вік;
- цукровий діабет;
- тривале вживання певних лікарських засобів;
- радіаційне опромінення;
- авітаміноз;
- захворювання очей (глаукома, відшарування сітківки ока, іридоцикліт);
- інфекційні хвороби матері під час вагітності;
- патології внутрішньоутробного розвитку дитини.
Не залежно від виду захворювання та причин, які його спровокували, єдиним методом лікування є видалення катаракти.
Опис змін у повсякденному житті, які може спровокувати катаракта, залежить від її різновиду. У будь-якому випадку виникають труднощі при читанні, роботі за комп’ютером, при керуванні транспортом, особливо у нічний час. Також людина відчуває дискомфорт при яскравому освітлені, оскільки погано розпізнає предмети. В зв’язку з погіршенням зору зменшується бажання активно проводити відпочинок, продовжувати соціальну діяльність та повноцінно радіти життю.
Якщо це звичайні вікові зміни, то у людини поступово погіршується зір, до якого вона швидко пристосовується. Такий зір коригується окулярами, але це не допомагає значно покращити якість життя.
Діагностика катаракти
В офтальмологічному центрі UVC для діагностики катаракти використовується лише новітнє обладнання кращих світових виробників.
Стандартні методи діагностики катаракти включають:
- визначення рефракції – оптичних властивостей органів зору;
- перевірка гостроти зору;
- вимірювання внутрішньоочного тиску;
- перевірка наявності синдрому "сухого ока";
- проведення оптичної біометрії – визначення товщини кришталика, довжини ока, розмір передньої та задньої камери ока;
- ультразвукове дослідження (УЗД) – виявлення помутніння та його щільність, різні види патології;
- ендотеліальну мікроскопію – для розрахунку щільності та аналізу стану епітелію задньої поверхні рогівки;
- розрахунок ІОЛ – визначення індивідуальних параметрів штучного кришталика для імплантації;
- проведення огляду очного дна – для перевірки стану сітківки.
Це комплексне обстеження перед лікуванням катаракти дозволить визначити вид та ступінь зрілості захворювання, розрахувати штучний кришталик, який буде максимально підходить саме для цього пацієнта. При необхідності та лише за призначенням лікаря може бути призначене додаткове обстеження, наприклад, периметрія, ультразвукова біомікроскопія, оптико-когерентна томографія.
Рання діагностика катаракти допомагає вчасно виявити захворювання та уникнути подальшого його прогресування. Адже наявність супутніх хвороб може пришвидшити розвиток катаракти. Дуже важливо вчасно діагностувати вроджену катаракту, тому рекомендується отримати консультацію офтальмолога ще в перші дні життя малюка.
Коли потрібно звертатися за медичною допомогою?
Симптоми та ознаки катаракти, за якими варто звертатися до лікаря:
- зниження гостроти зору;
- розмитість зображення як вдалину, так і поблизу;
- ореоли навколо джерел світла;
- тьмяність кольорів;
- значне погіршення зору в темний час доби;
- візуальне помутніння зіниці;
- утворення ніби пелени перед очима;
- часта зміна окулярів або зір не коригується;
- при роботі з дрібними деталями виникає потреба у яскравому освітленні;
- тимчасове покращення зору.
При появі будь-яких з вище зазначених симптомів погіршення якості зору потрібно якомога швидше зробити запис на консультацію з офтальмологом. Бувають навіть випадки, коли катаракта з’являється на периферії кришталика, при цьому жодних скарг стосовно зору не спостерігається. Такі прояви захворювання виявляють випадково, коли проходять профілактичні огляди.
Кожній людині, особливо кому за 40 років, необхідно щороку проходити профілактичні огляди, оскільки починаючи з цього віку в органах зору починають проходити незворотні процеси, які призводять до погіршення зору та якості життя.
Методи лікування катаракти
Більшість офтальмологічних захворювань ефективно лікуються медикаментозно вдома за допомогою очних крапель. У наш час з’явилася значна кількість реклами, щодо лікування катаракти краплями. Хочемо зазначити, що кваліфіковані лікарі не призначають краплі, які лікують або запобігають виникненню катаракти, адже їхня ефективність не доведена.
Застосування спеціальних окулярів по типу Панкова або Сидоренка також не усувають захворювання. Вони здатні лише пригальмувати подальше прогресування помутніння кришталика, завдяки покращенню кровообігу та стимулюванню вироблення білка.
Застосування вітамінних комплексів для сповільнення фізіологічних змін при перших проявах катаракти можливе лише на початковій стадії, але це не гарантує ефективний результат. Тож, якщо лікар вам пропонує для лікування катаракти краплі, які ефективно лікують, значить ви обрали некваліфіковану клініку.
Запам’ятайте! Не існує крапель, які здатні зробити мутний кришталик прозорим.
Тому консервативне лікування здатне лише сповільнити на деякий час прогресування катаракти, а не виліковує її повністю.
Єдиний ефективний метод лікування катаракти на сьогодні є хірургічна заміна кришталика. Основна перевага такого лікування – штучна лінза не помутніє. Найбільш популярним методом у світі по заміні кришталика є факоемульсифікація катаракти. Він є найбільш швидким та безпечним для пацієнта, адже результат можна спостерігати через декілька годин після проведення операції, а деякі пацієнти відчувають різницю відразу після операції.
Отже, не дивлячись на різноманіття пропонованих консервативних методів лікування та запобігання помутніння кришталика, єдиним ефективним методом на даний час залишається хірургія катаракти.
Оптимальний час для оперативного втручання
Основні критерії видалення катаракти, при яких призначають операції:
- погіршення якості життя, яке суттєво впливає на професійну діяльність, соціальну активність та відпочинок;
- стрімка втрата зору;
- поява інших очних захворювань, таких як глаукома;
- відчуття болю в оці спричинене прогресуванням захворювання.
Більшість наших пацієнтів не бажає позбавляти себе радощів життя, відмовлятися від улюбленої справи або обмежувати свою фізичну активність, тому обирають яскравий та чіткий зір на подальші роки.
Переваги та ризики відкладання операції
До переваг можна віднести:
- протипоказання до проведення операції. Це можуть бути медичні протипоказання у зв’язку з загостренням хронічних хвороб, гострі запальні процеси очей, тяжкі серцево-судинні захворювання, вагітність та період лактації, хвороба Альцгеймера, неконтрольована артеріальна гіпертензія, деякі психічні розлади;
- здатність відкоригувати зір за допомогою окулярів або контактних лінз. На початкових стадіях катаракти лікарі можуть рекомендувати засоби корекції для компенсації зору, якщо пацієнт не виявить бажання проводити операцію;
- збереження бюджету. Не кожен українець, а особливо пенсіонер, має фінансову змогу оплатити вартість операції;
- відсутність хірургічного втручання. Це може бути як страх перед операцією, так і не бажання проведення будь-яких змін у середині ока.
Ризики відкладання операції:
- прогресування захворювання. Якщо катаракту вже діагностовано, то кришталик буде продовжувати мутніти. Це лише питання часу;
- зниження гостроти зору. Поступово зір буде падати, зустрічні обличчя будуть більш розмиті, а знайомі – менш упізнаними;
- погіршення якості життя. З прогресуванням катаракти знижується і насиченість та контрастність кольорів;
- залежність від засобів корекції. Потреба в окулярах або лінзах для водіння транспортом, для читання, інколи навіть обидва варіанти для однієї людини, тобто і для близької відстані, і для далі;
- зменшення фізичної та соціальної активності. В зв’язку з погіршенням зору та з появою додаткових засобів корекції виникають обмеження при плаванні, в гірськолижному спорті;
- залежність від оточення. Не здатність прочитати надпис, ціну на товар, а при зрілій катаракті навіть не бачити предмети – ці обмеження роблять людину залежною від інших;
- несвоєчасне виявлення проблем із сітківкою. При мутному кришталику офтальмологу важко оцінити стан сітківки, оскільки через нього погано проходить світло;
- поява оманливих ознак покращення зору. Тимчасове покращення сутінкового зору у людей з катарактою, викликає сумніви щодо правильності встановленого діагнозу. А це дозволяє прогресувати захворюванню надалі.
До появи сучасних методів хірургії оперували лише зрілу катаракту, тобто пацієнт повинен був чекати поки кришталик повністю помутніє. Але шанси мати гарний зір при цьому були мізерні. Сучасні технології здатні повністю відновити якість зору навіть на початкових стадіях захворювання, щоб не допустити можливих ризиків при несвоєчасно проведеній операції.
Підготовка до операції
Для проведення операції для початку необхідно пройти обстеження в UVC та разом з офтальмологом визначитися з вибором ІОЛ, яка зможе максимально відновити зір. Заздалегідь здати наступні аналізи:
- ФЛЮОРОГРАФІЯ
- АНАЛІЗ КРОВІ НА НВS-АНТИГЕН
- АНАЛІЗ НА АНТИТІЛА ДО ГЕПАТИТУ С
- АНАЛІЗ КРОВІ НА ПРОТРОМБІНОВИЙ ІНДЕКС
- АНАЛІЗ КРОВІ НА ЦУКОР
- КЛІНІЧНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
- КЛІНІЧНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
- АНАЛІЗ НА РМП (RW)
- ЕКГ
Аналізи можна здати у будь-якому медичному закладі за бажанням пацієнта. Термін їхньої дії 1 місяць.
Рекомендації перед операцією:
- не вживати спиртні напої напередодні;
- при сильному хвилюванні випити легкі заспокійливі препарати перед сном;
- помити голову, прийняти душ;
- обов’язково поїсти;
- одягнути чистий одяг (бажано бавовняний) з відкритим коміром або застібкою спереду, щоб його було зручно знімати/одягати не через голову;
- продовжувати приймати лікарські засоби згідно з рецептом на постійній основі (при глаукомі, цукровому діабеті, та ін.), але проінформувати про це анестезіолога перед операцією;
- фізично не перенапружуватися;
- при можливості за 3 дні до операції скасувати антитромботичні (кроворозріджуючі) препарати.
Оскільки після операції лікарі не рекомендують сідати за кермо, то потрібно потурбуватися про маршрут додому завчасно. Якщо інше око незряче або погано бачить, обов’язково необхідно взяти супровідника.
У назначений день та час з’явитися в офтальмологічний центр UVC з результатами аналізів, паспортом та ідентифікаційним кодом, змінним взуттям та відповідною сумою для розрахунку за операцію.
Що потрібно знати перед операцією катаракти
Загальний час перебування у клініці складає 3-5 год у режимі «одного дня». Приїхавши у призначений час потрібно буде:
- оформити договір про надання медичних послуг;
- сплатити операцію;
- пройти огляд в лікаря-анестезіолога: контроль артеріального тиску, опитування про загальний стан здоров’я, перевірка аналізів, закапування анестезії (місцева крапельна) та крапель для розширення зіниць, при потребі внутрішньовенне введення медичних препаратів.
Процедура видалення катаракти триває 5-7 хвилин. Відразу після операції на опероване око накладається пов’язка для захисту від механічного втручання та потрапляння інфекції. На наступний день потрібно буде обов’язково з’явитися на огляд до офтальмолога.
Процес операції
Більшість пацієнтів відчувають страх операції, але коли знаєш її принцип проведення, то вже не так лячно. Оскільки проводиться місцева анестезія, то пацієнт знаходиться при тямі під час проведення хірургічного втручання, але не відчуває болю в оці, яке оперують.
Отже, спочатку робиться розріз по краю рогівки десь 1-1,2 мм, щоб можна було дістатися до кришталика. Потім на нього починають діяти факоемульсифікатором. Він за допомогою ультразвуку подрібнює кришталик, який мікронасосом легко висмоктується через такий малий розріз. Водою, яка подається та відводиться через канюлю, вимиваються залишки кришталика та полірується капсула. Потім на місце природної лінзи встановлюється ІОЛ, яка подається у згорнутому вигляді та розправляється, займаючи потрібну форму в середині капсулярного мішка.
Зроблений мікророзріз завдяки маленькому розміру не потребує накладання швів і здатен загоюватися самостійно.
Технології видалення катаракти
Факоемульсифікаця катаракти називається безшовною – це найбільш безпечний та ефективний вид операції катаракти.
При проведенні операції з видалення катаракти може бути застосована також технологія екстракції – видалення цілого кришталика без попереднього подрібнення. Таку технологію застосовують при дуже щільному кришталику, який утворюється при зрілій та перезрілій катаракті.
Технологія екстракції поділяється на екстракапсулярну або інтракапсулярну хірургію, залежно від показань. Екстракапсулярна екстракція катаракти (ЕЕК) – це видалення кришталика зі збереженням капсули. Інтракапсулярна екстракція катаракти (ІЕК) – це видалення кришталика разом з капсулою.
Рефракційна ленсектомія або рефракційна заміна кришталика – це корекція рефракції за допомогою імплантації штучного кришталика.
Лазерна фрагментація катарального кришталика – видалення катаракти лазером.
Методики видалення катаракти
При вторинній та ускладненій катаракті використовують різні методи проведення операції.
Після заміни кришталика зі збереженням задньої капсули можливе утворення вторинної катаракти. Вона може проявлятися у вигляді помутніння деяких ділянок, які успішно видаляються неодимовим YAG-лазером. При утворені фіброзної плівки застосовується хірургічне втручання з видаленням вторинної катаракти.
Катаракта може бути ускладнена іншими офтальмологічними захворюваннями. У таких випадках використовують комбіновані методи хірургії:
- при відшаруванні сітківки або патології скловидного тіла разом з імплантацією ІОЛ проводиться вітреоретинальна хірургія;
- з факоемульсифікацією катаракти проводиться хірургічне лікування глаукоми.
Технології та методи проведення операції рекомендує офтальмолог враховуючи результати діагностичного обстеження та загальний стан пацієнта.
Відновлення після операції
Після операції кожен пацієнт отримує пам’ятку з рекомендаціями подальших дій у післяопераційний період та схемою закапування крапель.
Правила реабілітації та відновлення зору:
- контрольний огляд на наступний день після операції, а далі за призначенням лікаря;
- обмеження фізичних навантажень, не перебувати в нахиленому положенні тривалий час, не робити різкі нахили тіла до 1 місяця;
- не можна мити голову протягом 5 днів після операції;
- не терти, не давити на очі протягом 1 місяця;
- умиватися можна через 5 днів після операції, до цього можна протирати око кип’яченою водою за допомогою ватного диска чи чистої хустини;
- не можна відвідувати приміщеннями з високою температурою (сауна, баня, гарячі ванни) до 1 місяця;
- керувати транспортним засобом не можна до 2 тижнів;
- не спати на боці прооперованого ока до 3 днів;
- можна підіймати та переносити вагу до 5 кг;
- не можна користуватися декоративною косметикою 1 місяць.
При запобіганні можливим ускладненням після операції необхідно чітко дотримуватися схеми закапування крапель. Адже для цього періоду призначаються протизапальні краплі, щоб уникнути можливих запальних процесів у прооперованому оці. Від умов дотримання рекомендацій після катаракти залежить швидкість реабілітації.
При початковій стадії катаракти не завжди проявляються ознаки погіршення якості зору. Інколи пацієнт дізнається про свій діагноз випадково при профілактичному обстеженні. Про важливість операції катаракти людина починає замислюватися лише при появі виражених симптомів і вже на більш пізніх стадіях.
Підбиваючи підсумки статті про катаракту потрібно пам’ятати, що чим складніша операція, тим важче буде проходити процес реабілітації та менше шансів повернути високий зір.
Не чекайте появи виражених симптомів катаракти, а вже зараз заплануйте свій візит до центру офтальмології UVC та отримайте кваліфіковану консультацію від наших спеціалістів. Адже лікування катаракти в нашому центрі проходить швидко, безболісно та професійно.