Лазерна корекція зору від 11 500 грн Дізнатися більше

Лазерна корекція зору від 11 500 грн Дізнатися більше

місто Київвулиця Зарічна 2, корпус 3 (ЖК Славутич)метро Славутич

0 800 337 295(безкоштовно для всіх номерів по Україні)

ГРАФІК РОБОТИВТ-СБ 9:00-18:00

місто Київвулиця Зарічна 2, корпус 3 (ЖК Славутич)метро Славутич

0 800 337 295(безкоштовно для всіх номерів по Україні)

ГРАФІК РОБОТИВТ-СБ 9:00-18:00

Зонулярна катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Зонулярна катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Основне визначення катаракти – це захворювання, яке спричиняє помутніння природної лінзи ока (кришталика) з віком або під час внутрішньоутробного розвитку. Найпоширеніша форма вродженої катаракти - це зонулярна катаракта. Вона класифікується за зоною ураження і може проявитися одразу після народження або протягом першого року життя. Через утворення катаракти світло, яке потрапляє в око, розсіюється і не фокусується у певній точці на сітківці. Проходячи зону помутніння зображення спотворюється, втрачає свою чіткість та яскравість.

Важливість лікування катаракти не залежить від її походження та розміщення, адже з часом це захворювання може призвести до повної втрати зору. Своєчасне виявлення цієї патології дозволяє ефективно та результативно відновити зір, зменшуючи ризик виникнення ускладнень. Вроджену катаракту можна виявити ще в утробі матері, що дає змогу відразу після народження дитини сформувати подальший план лікування.

Що таке зонулярна катаракта?

Зонулярна катаракта являє собою помутніння одного або декількох шарів навколо ядра кришталика. Прозорі та каламутні зони чергуються. Для цього типу захворювання характерне ураження обох очей. Відзначається значне погіршення гостроти зору, до 0,1 і нижче через деформацію, яка виникає біля центру кришталика.

Особливості зонулярної катаракти полягають в утворенні сірих круглих плям у вигляді дисків, які мають чіткі краї. По екватору диска перпендикулярно розташовуються відрости, так звані «вершники». Навіть при дуже зниженому зорові пацієнт відчуває покращення при розширенні зіниці. Інші види катаракт відрізняються від зонулярної розташуванням помутніння та впливом на гостроту  зору, наприклад: для ядерної - характерно помутніння самого ядра та повна втрата зору; для кортикальної – помутніння в області зовнішнього краю оболонки кришталика та висока гострота зору в центральній частині; полярна – помутніння розташовуються симетрично відносно заднього і переднього полюса кришталика, незначна втрата зору.

Причини виникнення зонулярної катаракти

Оскільки для зонулярної катаракти характерно двостороннє враження, то цьому передує спадкова схильність до захворювання. Як показує світова статистика 25% захворювань має спадкову етіологію. Тому при плануванні вагітності майбутнім батькам, у кого виявлене подібне захворювання, рекомендується здати відповідні аналізи на генетичну схильність. Окрім спадковості є й інші причини утворення катаракти:

  1. трисомія: синдроми Дауна, Патау, Едварда;
  2. гіпоглікемія – знижений рівень цукру в крові;
  3. інфекційні захворювання у першому триместрі вагітності TORCH-інфекції;
  4. галактоземія – генетичне порушення обміну речовин;
  5. метаболічні хвороби матері: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, порушення роботи ендокринної системи;
  6. порушення обміну кальцію в організмі матері й дитини;
  7. недоношена вагітність;
  8. дерматологічні захворювання, такі як атопічний дерматит.

Фактори ризику утворення зонулярної катаракти, які можуть впливати на здоров’я майбутньої дитини:

  1. куріння та вживання алкоголю, особливо під час вагітності;
  2. дія лікарських препаратів, таких як кортикостероїди та галоперидол;
  3. погані екологічні умови перебування;
  4. не збалансоване харчування;
  5. вплив радіаційного випромінювання.

Ще при формуванні зорової системи можуть з’явитися поодинокі помутніння внаслідок неповноцінного розвитку волокон кришталика, що з часом може проявитися як катаракта. Зниження факторів ризику та чинників, які можуть спровокувати вроджену катаракту, збільшують шанси на повноцінний розвиток зорової системи майбутньої дитини.

Симптоми зонулярної катаракти

Оскільки зонулярна катаракта є вродженою, то відповідно проявлятися вона може ще у новонароджених малюків. Діти з вродженою патологією сприймають свій зір як належне, тому спостерігаючи за своїм малюком виявити якісь відхилення можуть батьки.

Як виявити катаракту в дитини, основні ознаки:

  1. косоокість;
  2. ністагм – сіпання одного або обох очей;
  3. візуалізується помутніння у середині ока;
  4. внаслідок погіршення зору спостерігається погана концентрація на оточенні;
  5. на третій місяць життя не фокусує погляд на обличчях рідних або іграшках;
  6. спостерігає за важливими предметами одним оком або однією стороною обличчя;
  7. різко реагує на яскраве світло.

У більш старшому віці можуть з’явитися такі симптоми:

  1. зниження чіткості та яскравості зображення;
  2. поява мушок;
  3. відставання у загальному розвитку;
  4. двоїння в очах.

При спостереженні будь-яких вище зазначених відхилень, необхідно звернутися у спеціалізований офтальмологічний центр за консультацією. Адже вплив катаракти на зір у ранньому віці може призвести до остаточної втрати зору при прогресуванні захворювання.

Найпоширенішим ускладненням вродженої катаракти є амбліопія, коли хворе око перестає виконувати свої функціональні обов’язки. Це пов’язане з тим, що людський мозок «відключає» око, яке працює неправильно, для збереження якісного зображення. Лікуванню амбліопія піддається лише в дитячому віці, при усуненні причини виникнення. Також зонулярна катаракта впливає на якість життя знижуючи гостроту зору та знебарвлюючи навколишній світ.

Діагностика зонулярної катаракти

Найбільш раннє виявлення зонулярної катаракти можливе ще під час вагітності на плановому УЗД у другому триместрі. Відповідні зони потемніння спостерігаються в області очей, що може свідчити про утворення катаракти. Повторний огляд рекомендують проводити на третьому триместрі вагітності.

Одразу після народження немовляти при підозрі на катаракту необхідно проконсультуватися з офтальмологом. Під час огляду також проводять офтальмоскопію – це безпечна та безболісна процедура для дитини.

Для підтвердження діагнозу та визначення локалізацію помутнінь використовують також такі методи діагностики катаракти:

  1. біомікроскопія - для дослідження переднього відрізка ока;
  2. оптична когерентна томографія – для визначення можливої патології сітківки;
  3. УЗД очного яблука – для виявлення патології у середині ока;
  4. підбір ІОЛ – при хірургічній заміні помутнілого кришталика.

Відповідне обстеження призначає офтальмолог після збору анамнезу.

Рання діагностика катаракти допомагає вчасно надати відповідну кваліфіковану допомогу. При виявленні захворювання в утробі матері, лікар формує відповідну тактику подальшої діагностики та можливого лікування. Після народження дитина спостерігається у педіатра та офтальмолога, де вирішується потреба хірургії катаракти або її відтермінування.

Важливо пам’ятати! Раннє виявлення зонулярної катаракти впливає на подальшу якість життя малюка.

Методи лікування зонулярної катаракти

У лікуванні катаракти заведено використовувати дві основні методики лікування: консервативну та хірургічну.

Консервативне лікування передбачає використання медичних препаратів для зупинки прогресування захворювання. Але такий вид лікування лише ненадовго зупиняє процес помутніння, а не робить кришталик назад прозорим. Більшість офтальмологів не рекомендують консервативні методи, оскільки пацієнт вважатиме, що він здоровий, а захворювання поступово прогресуватиме. В такому випадку втрачається час, адже єдиний метод лікування – це заміна помутнілого природного кришталика на штучну інтраокулярну лінзу (ІОЛ).

Хірургічне лікування зонулярної катаракти застосовують, коли:

  1. гострота зору менше ніж 0,1;
  2. помутніння центральної зони перевищує 3 мм;
  3. спостерігається ністагм на одному або обох очах;
  4. не можливо провести офтальмоскопію на розширену зіницю;
  5. діагностовано глаукому, захворювання сітківки.

При гостроті зору вище 0,1 операції не проводять до того моменту поки зір не погіршиться. Оскільки такий вид катаракти переважно розвивається на обох очах, то операцію проводять по досягненню дитиною 6-8 місячного віку. Сучасні методи хірургії дозволяють проводити екстракцію катаракти з подальшою корекцією зору окулярами або контактними лінзами. По досягненню дитиною 4-5 років імплантують інтраокулярну лінзу. Можливе використання ІОЛ і в більш ранньому віці за показаннями офтальмолога. Операцію дітям проводять під загальною анестезією.

Головна перевага хірургічного лікування катаракти – штучний кришталик з віком не мутніє!

Сучасні технології в лікуванні зонулярної катаракти

Інноваційне лікування катаракти передбачає такі методи:

  1. екстракапсулярна екстракція катаракти (ЕЕК) – ядро кришталика видаляється через розріз у передній камері капсули, при цьому задня капсула зберігається;
  2. інтракапсулярна екстракція катаракти (ІЕК) – передбачає видалення кришталика разом з задньою капсулою;
  3. факоемульсифікація катаракти (ФЕК) – подрібнений ультразвуком кришталик видаляється через мікророзріз зі збереженням капсулярного мішка;
  4. рефракційна ленсектомія - рефракційна заміна кришталика для ефективної корекції зору з подальшим виключенням утворення катаракти;
  5. лазерна фрагментація кришталика – видалення катаракти за допомогою лазера;
  6. факоемульсифікація катаракти з фемтосекундним супроводом – за допомогою лазера проводиться капсулотомія, а вже потім заміна природного кришталика на штучну ІОЛ.

Залежно від показників визначається, який саме метод хірургічного лікування буде застосовано. Найбільш поширений метод - факоемульсифікація катаракти з імплантацією інтраокулярної лінзи (ФЕК з ІОЛ). Принцип проведення операції:

  1. робиться мікророзріз на поверхні рогівки;
  2. подрібнюється помутнілий кришталик ультразвуком, у маленьких діток можуть проводити видалення без попереднього подрібнення, оскільки розмір і структура дозволяють видаляти кришталик цілісним;
  3. видаляється природний кришталик з капсули за допомогою факоемульсифікатора;
  4. вводиться згорнута інтраокулярна лінза в порожнину капсули, де вона займає потрібне положення.

Основними перевагами методу факоемульсифікації з імплантацією ІОЛ є:

  1. швидкість операції;
  2. мала травматичність під час операції;
  3. швидке загоєння на відміну від інших методів;
  4. безболісність;
  5. менший ризик ускладнень;
  6. висока результативність.

Новітні технології дозволяють проводити видалення катаракти на ранній стадії як дорослим пацієнтам, так і новонародженим. Це дозволяє відновити зір та знизити до мінімуму можливі ускладнення після проведення операції. У ранньому дитячому віці – відновити правильний розвиток зорової системи.

Профілактика зонулярної катаракти

Основні поради щодо профілактики вродженої катаракти – це здоров’я майбутньої мами. Перед плануванням вагітності або у перші місяці вагітності при проявах катаракти у найближчих родичів, необхідно пройти обстеження на генетичну схильність до цього захворювання. При отриманні позитивних результатів потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем про можливі вітамінні або медикаментозні методи профілактики. Також необхідно дотримуватися плану з УЗД діагностики для своєчасного виявлення патології.

Запобігання зонулярній катаракті можливе при зміні способу життя майбутнім батькам. Особливу увагу потрібно приділити жінці під час вагітності таким порадам:

  1. відмовитися від шкідливих звичок: куріння, вживання алкоголю;
  2. збалансоване повноцінне харчування;
  3. вживання вітамінних комплексів призначених лікарем;
  4. уникати контакту з хворими людьми;
  5. приділяти час на повноцінний сон;
  6. перебувати більше на свіжому повітрі;
  7. не перебувати в зоні радіаційного випромінювання;
  8. уникати стресів;
  9. не вживати медичні препарати без призначення лікаря.

Ці поради не ефективні при генетичній схильності, але допоможуть покращити загальний стан здоров’я дитини.

Підбиваючи підсумки про зонулярну катаракту хочеться звернути увагу на своєчасне виявлення патології. Адже знаючи діагноз на початковій стадії можна отримати ефективні рекомендації з лікування катаракти, які допоможуть зберегти зір без додаткових ускладнень. Пацієнтам раннього дитячого віку, які не потребують хірургії катаракти, потрібно обов’язково проходити регулярні профілактичні огляди в офтальмолога кожні 6-12 місяців. Оскільки при прогресуванні катаракти є велика ймовірність появи амбліопії. Але якщо катаракта не прогресує, то у більш старших діток амбліопія не розвивається.

З віком потрібно також приділяти належну увагу своїм очам та проходити обстеження в офтальмолога. Для більш старших пацієнтів проводиться лікування катаракти в UVC за допомогою факоемульсифікації катаракти з імплантацією ІОЛ на сучасному обладнанні в режимі «одного дня». Адже навіть не виявлена в дитинстві патологія може дати про себе знати з плином часу, тому такі важливі профілактичні огляди для будь-якого віку.

Не гайте час, зробіть запис на консультацію та разом з офтальмологом дізнайтеся все про ваші очі!