Лазерна корекція зору від 11 500 грн Дізнатися більше

Лазерна корекція зору від 11 500 грн Дізнатися більше

місто Київвулиця Зарічна 2, корпус 3 (ЖК Славутич)метро Славутич

0 800 337 295(безкоштовно для всіх номерів по Україні)

ГРАФІК РОБОТИВТ-СБ 9:00-18:00

місто Київвулиця Зарічна 2, корпус 3 (ЖК Славутич)метро Славутич

0 800 337 295(безкоштовно для всіх номерів по Україні)

ГРАФІК РОБОТИВТ-СБ 9:00-18:00

Полярна катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Полярна катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Всі звикли, що для катаракти характерні фізіологічні зміни, які притаманні людям після 40 років. Але існують різні види катаракт, з якими вже народжуються або здобувають у ранньому віці. У такому випадку зорова система ще не сформована і будь-яке захворювання у дитячому віці може призвести до втрати зору. Одним з різновидів дитячої катаракти є полярна катаракта.

Катаракта, в таких випадках, буває вродженою, але інколи й набутою. Вроджену катаракту діагностують у перші дні життя, набуту – у 2-3 місяці або після 1 року. Тому дуже важливо вчасно отримати кваліфіковану допомогу. Адже лікування катаракти тоді пройде швидше та з меншими ускладненнями. 

Що таке полярна катаракта?

Саме визначення катаракти являє собою помутніння природної лінзи (кришталика). Полярна катаракта – це помутніння полюсів кришталика. Воно з’являється у вигляді плями округлої форми білого або сірого кольору. З появою помутнінь у середині ока його здатність пропускати світло погіршується, інколи це призводить до втрати зору у цих ділянках.

Полярна катаракта може розміщуватися біля переднього або заднього полюса кришталика. Особливості полярної катаракти порівняно з іншими видами характеризується локалізацією помутнінь, забарвленням та впливом на якість зору (табл. 1).

Особливості полярної катаракти порівняно з іншими видами

Види катаракт залежно від локалізації

Характер помутніння

Вплив на зір

Колір помутніння

Інші характеристики

Передня полярна катаракта

Незначні симетричні помутніння з обох сторін від полюса

Не суттєво впливають на гостроту зору

Сірий або білий

Часто вражає обидва ока

Задня полярна катаракта

Помутніння розміщується ближче до центру

Спостерігається зниження гостроти зору

Сірий або білий

Часто вражає обидва ока

Ядерна катаракта

Від ядра кришталика до його стінок

Призводить до повної сліпоти

У наступній послідовності: жовтий – помаранчевий – темно-коричневий – чорний

Вражає обидва ока

Кортикальна катаракта

Від периферії до центру кришталика

Не впливає на центральний зір

Білі включення клиноподібної форми

Утворення відблисків та ореолів

Субкапсулярна катаракта

Мутніє периферія кришталика

Погіршення зору на початкових стадіях та при дії яскравого світла

Сірий або білий

Розвивається швидше за інші

Визначити вид катаракти може лише офтальмолог, провівши ретельний огляд. Після цього визначається метод лікування та майбутні прогнози. 

Причини виникнення полярної катаракти 

Основною причиною чому виникає полярна катаракта є генетична схильність, але велику роль відіграють і навколишні фактори ризику. Адже вроджена катаракта виникає внаслідок неправильного формування кришталика у момент розвитку плоду.

Причини полярної катаракти:

  1. генетична схильність: синдроми Дауна, Лоу, Марфана та ін.;
  2. хвороби матері під час вагітності: цукровий діабет, гіпокальціємія, дефіцит вітаміну А, ендокринні порушення, серцево-судинні захворювання та ін.;
  3. інфекційні захворювання вагітної у першому триместрі: TORCH-інфекції, краснуха, кір, грип та ін.;
  4. недоношена вагітність;
  5. ускладнена вагітність: гіпоксія плоду, важкий токсикоз конфлікт резус-факторів матері та немовляти та ін.

Фактори ризику, які безпосередньо впливають на появу полярної катаракти:

  1. токсична дія на немовля під час вагітності: алкоголю, нікотину, медичних препаратів, які не рекомендовані вагітним;
  2. не збалансоване харчування;
  3. несприятливі екологічні умови;
  4. радіаційне випромінювання.

Всі ці причини та фактори ризику можуть впливати на очі ще на стадії формування зорової системи, що надалі призводить до виникнення патологій. 

Симптоми полярної катаракти

Полярна катаракта може проявлятися відразу після народження дитини, або у ранньому дитячому віці. Оскільки дитина ще не вміє розмовляти й виявляти свої емоції, батькам потрібно уважно спостерігати за своїм малюком та за його розвитком.

Основні симптоми як розпізнати катаракту:

  1. погіршення зору: погано концентрується на предметах та оточенні;
  2. після двох місяців життя не фокусує погляд на іграшці;
  3. сіпання одного або обох очей (ністагм);
  4. косоокість одного або обох очей;
  5. пізнає світ одними оком;
  6. чутливість до яскравого світла.

У більш старшому віці у дитини можуть з’явитися наступні симптоми:

  1. поява мушок;
  2. розмитість зображення;
  3. двоїння в очах.

Якщо хоча б один з вище перерахованих симптомів спостерігається у дитини, то потрібно якомога швидше звернутися до дитячого офтальмолога.

Оскільки зорова система немовляти не сформована, то поступово мозок почне звикати до того, що око показує неправильну картинку і почне його «відключати». В такому випадку розвивається таке захворювання як амбліопія («ледаче око»), коли одне око функціонує неправильно, а згодом взагалі перестає працювати. Важливість лікування катаракти полягає у тому, щоб зменшити її вплив на зір.

При полярній катаракті, залежно від її розміщення, гострота зору може зберігатися високою або погіршуватися у певних ділянках.

Діагностика полярної катаракти

Оскільки полярна катаракта являється вродженою катарактою, то відхилення розвитку зорової системи можна спостерігати на контрольному УЗД під час вагітності. Кришталик формується у другому триместрі й вже тоді його можна контролювати. При виявленні патології, їй приділяється постійна увага під час вагітності та в перші дні життя дитини.

Перший огляд офтальмолог проводить після народження малюка у пологовому відділенні. Потім дитина спостерігається у сімейного лікаря, який надалі здійснює контрольні огляди та також може виявити патологію.

У багатьох батьків виникає питання «Як діагностувати катаракту?». При появі будь-яких симптомів окрім візуального огляду офтальмолог проводить офтальмоскопію, щоб підтвердити діагноз та визначити вид катаракти. Ця процедура безболісна і повністю безпечна навіть для новонародженого.

Надалі проводять наступні методи діагностики катаракти: оптично когерентну томографію (ОКТ) для пошарового огляду сітківки; біомікроскопію для детального обстеження рогівки, кришталика та переднього відрізка ока; підбір кришталика – при необхідності хірургічного втручання. При цьому застосовують седативні препарати безпечні для дитини.

Рання діагностика у дітей допомагає вчасно спланувати подальший план дій. Чим раніше виявиться це захворювання, тим більше шансів врятувати зір дитині. Адже єдиним ефективним методом лікування є хірургія катаракти.

Лікування полярної катаракти 

Існують два основні методи лікування катаракти – консервативний та хірургічний метод.

Консервативний метод лікування полягає у використанні медичних засобів, вітамінних комплексів та збалансованого харчування. Основна його дія полягає у зупиненні процесу помутніння. Такий метод пропонують людям старшого віку, немовлятам із вродженою катарактою такий спосіб лікування не ефективний.

Потрібно пам’ятати – жоден медичний препарат не здатен зробити мутний кришталик знову прозорим.

Хірургічне втручання при катаракті – це єдиний метод лікування, який довів свою ефективність у будь-якому віці.

Особливістю вибору лікування є розташування та розміри помутніння. Якщо при обстеженні виявляють помутніння, яке не впливає на гостроту зору та на розвиток самої зорової системи дитини, то операцію не проводять. У такому випадку захворювання спостерігається та контролюється профілактичними оглядами згідно з індивідуальним графіком.

При гостроті зору менше 0,1 офтальмологи рекомендують проводити операцію у перші місяці життя, але при досягненні 6 тижнів та не пізніше 2 років. Якщо зір варіюється у межах 0,1 - 0,2, то хірургічне втручання може відкласти до досягнення дитиною 2-5 років.

Сучасна хірургія катаракти як для дорослих, так і для дітей передбачає заміну природного кришталика на інтраокулярну лінзу (ІОЛ). Така операція для дітей проводиться під загальним наркозом та у супроводі дитячого анестезіолога. Тривалість її становить 15 – 30 хвилин. Оскільки зорова система з віком буде продовжувати розвиватися, відповідно буде рости око, тоді через деякий час необхідно буде змінювати й саму ІОЛ.

Сучасні підходи до лікування полярної катаракти

Новітні методи лікування катаракти дозволяють проводити операції навіть малюкам першого року життя. Інновації в лікуванні катаракти дозволяють видаляти помутнілий кришталик на початковій стадії захворювання та замінювати його на штучну лінзу, повертаючи пацієнту повноцінний зір.

Існує декілька методів хірургії катаракти:

  1. факоемульсифікація,
  2. екстракція катаракти (екстракапсулярна та інтракапсулярна),
  3. ускладнена катаракта супутніми захворюваннями.

При полярній катаракті не завжди призначається хірургічне лікування, адже інколи розташування помутнінь не впливають на гостроту зору та розвиток зорової системи загалом. І потреба в оперативному втручанні відтерміновується до більш зрілого віку. А при потребі – використовують метод факоемульсифікації. Під час операції проводиться:

  1. мікророзріз на поверхні рогівки,
  2. подрібнення помутнілого кришталика ультразвуком,
  3. видалення природного кришталика з капсули за допомогою факоемульсифікатора,
  4. введення згорнутої інтраокулярної лінзи в порожнину капсули, де вона займає потрібне положення.

Основними перевагами факоемульсифікації катаракти з імплантацією ІОЛ:

  1. проводиться в режимі «одного дня»;
  2. використовується місцева крапельна анестезія при оперуванні дорослого пацієнта та загальний наркоз при оперуванні дітей;
  3. не потребує накладання швів, адже мікророзріз швидко загоюється самостійно;
  4. швидкість проведення самої операції – близько 5-7 хвилин;
  5. завдяки сучасним технологіям зменшується ризик утворення ускладнень після операції;
  6. можна одночасно проводити в комплексі з іншими очними захворюваннями;
  7. мала травматичність процесу, завдяки чому операцію проводять навіть немовлятам.

Сучасні методи лікування дозволяють оперувати катаракту не чекаючи її повного дозрівання, що збільшує ймовірність отримання високого результату. А новітнє обладнання дозволяє виявити захворювання на ранній стадії.

Профілактика полярної катаракти

Багато наших пацієнтів цікавляться питанням «Як запобігти полярній катаракті?». Оскільки полярна катаракта відноситься до вродженої, то потрібно особливу увагу приділити цьому питанню при плануванні вагітності. Якщо ця хвороба притаманна одному з батьків, то необхідно попередити про це гінеколога та пройти спеціальне обстеження на виявлення спадковості захворювання. Обов’язково під час вагітності майбутній породіллі рекомендується проходити планові огляди та УЗД, а при потребі й консультацію генетика.

Оскільки вроджену катаракту попередити вкрай складно, то і прямих методів профілактики виокремити неможливо. Особливу увагу необхідно приділити майбутній мамі перед плануванням вагітності своєму здоров’ю.

Фактори ризику появи у малюка полярної катаракти можна зменшити дотримуючись здорового способу життя вагітної:

  1. збалансоване повноцінне харчування;
  2. відмова від шкідливих звичок;
  3. приймання лікарських засобів лише за призначенням лікаря та під його контролем;
  4. уникати стресів;
  5. достатньо часу проводити на свіжому повітрі;
  6. приймання вітамінних комплексів;
  7. не перебувати в зоні радіаційного випромінювання.

Всі ці рекомендації не зможуть вплинути на генетичну схильність організму до захворювання, але допоможуть покращити загальний стан здоров’я малюка при катаракті.

Підбиваючи підсумок про лікування катаракти потрібно розуміти важливість раннього її виявлення. Несвоєчасна діагностика захворювання може призвести до неправильного розвитку зорового апарату (косоокість, амбліопія) та втрати зору. Після проведення операції можуть знадобитися додаткові засоби корекції – окуляри, контактні лінзи.

Залежно від локалізації та виду захворювання існують різні вікові обмеження щодо проведення хірургічного лікування. У деяких випадках навпаки, операцію по заміні кришталика можна відтермінувати. В такому випадку потрібно постійно консультуватися з лікарем.

В офтальмологічному центрі UVC лікування катаракти проводиться лише з використанням сучасних методів лікування та на новітньому обладнанні. Зробіть запис на огляд прямо зараз та дізнайтеся все про ваші очі в нашого офтальмолога. Чекаємо на вас!